Pomiary instalacji elektrycznych i odgromowych
Wszystkie instalacje elektryczne przed przekazaniem do eksploatacji powinny być poddane oględzinom, próbom i pomiarom. Konieczność wykonywania badań elektryki regulowana jest ustawą o prawie budowlanym Art. 62. 1 pkt 2 .
Zgodnie z przepisami właściciel budynku zobowiązany jest do dokonania kontroli, nie rzadziej niż raz na 5 lat, której celem jest sprawdzenie stanu technicznego i przydatności budynku do użytkowania, również w zakresie instalacji elektrycznej.
Obowiązek wykonywania kontroli instalacji elektrycznych dotyczy właścicieli i zarządców wszystkich obiektów budowlanych (wyjątek stanowią budynki mieszkalne jednorodzinne). Wykonujemy przeglądy elektryczne w budynkach mieszkalnych, biurowych, magazynowych, przemysłowych, szpitalach, szkołach.
O aktualne protokoły z pomiarów instalacji elektrycznej może zapytać Państwowa Inspekcja Pracy, Państwowa Straż Pożarna, SANEPID czy Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. A więc nie warto ryzykować nałożenia wysokich kar bo po ich zapłaceniu i tak będziemy musieli dokonać powyższych przeglądów – w żaden sposób się to nie opłaca
W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2009 r., nr 56 poz. 461 z późniejszymi zmianami) zostało powołanych do stosowania szereg norm, w tym m.in. norma PN-HD 60364-6:2008.
Zalecenia PN-HD 60364-6:2008 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Część 6. Sprawdzanie dotyczą również częstości sprawdzania okresowego instalacji użytkowanej w pomieszczeniu, w którym może wystąpić większe ryzyko uszkodzenia lub zniszczenia.
Częstotliwość okresowej kontroli instalacji powinna być ustalana z uwzględnieniem rodzaju instalacji i wyposażenia, jej zastosowania i działania, częstości i jakości konserwacji oraz wpływów zewnętrznych, na które jest narażona. Dla podanych przypadków, w zależności od warunków środowiskowych, może wystąpić większe ryzyko eksploatacji urządzeń i instalacji elektrycznych, dlatego mogą być wymagane częstsze kontrole. Są to:
- miejsca pracy lub pomieszczenia, w których występuje ryzyko porażenia prądem elektrycznym, pożaru lub wybuchu spowodowanego degradacją izolacji
- miejsca pracy lub pomieszczenia, w których znajdują się instalacje zarówno niskiego, jak i wysokiego napięcia
- obiekty gromadzące publiczność
- tereny budowy
- instalacje bezpieczeństwa (np. oświetlenia awaryjnego).
Według normy PN-HD 60364-6:2008 dla budownictwa mieszkaniowego można stosować dłuższe okresy między sprawdzeniami (np. 10 lat). W przypadku, gdy następuje duża rotacja użytkowników lokali mieszkalnych, sprawdzenie instalacji elektrycznej jest wskazane.
W praktyce jednak w przypadku budynków mieszkalnych okres 5 lat między okresowymi kontrolami nie powinien być wydłużany ze względu na częste wykonywanie instalacji w mieszkaniach przez pseudoelektryków, czego efektem mogą być skutki przedstawione na fotografiach. Przy zastosowaniu dodatkowo naprawianego przewodu może to spowodować zapalenie się instalacji.
W protokole sprawdzenia okresowego należy podać informację (dla osoby wykonującej kontrolę okresową) o ustalonym przedziale czasu do następnej kontroli okresowej. Wyniki i zalecenia zawarte w protokołach z poprzedniego sprawdzenia powinny być wzięte pod uwagę przez osobę wykonującą kontrolę okresową.
Zakres badań obejmuje wykonanie:
Kontroli wizualnej stanu instalacji elektrycznej
Kontrola wizualna zidentyfikuje wszelkie istotne kwestie związane z oceną zastosowanych środków ochrony podstawowej w instalacji. Oględziny instalacji elektrycznej są bardzo istotne np. w przypadku gdy rozważa się zakup nowego domu lub mieszkania. Zespół bada instalację pod względem wizualnym, a następnie dostarcza szczegółowy raport z wyjaśnieniem jej aktualnego stanu oraz wymaganej pracy. Może to pomóc podczas negocjacji przy zakupie/sprzedaży nieruchomości.
Badania rezystancji izolacji
Badania rezystancji izolacji przeprowadzane są przy wyłączonym napięciu. Rezystancja izolacji jest istotnym elementem wpływającym na ocenę stanu technicznego instalacji i urządzeń pod względem niezawodności i bezpieczeństwa pracy. Wyniki pomiarów są podstawą decyzji o dalszej eksploatacji lub dokonaniu odpowiednich napraw.
Badania skuteczności ochrony przeciwporażeniowej
Pomiary pętli zwarcia mają za zadanie sprawdzić, czy przebywającym w pomieszczeniach ludziom nie grozi porażenie prądem elektrycznym na przykład z powodu uszkodzenia izolacji. Pomiary wykonuje się przy włączonym napięciu. Badania te mają za zadanie sprawdzenie skuteczności zadziałania bezpieczników i wyłączników przez samoczynne wyłączenie zasilania w przypadku wystąpienia zwarcia.
Badania wyłączników różnicowoprądowych oraz nadmiarowo prądowych
Okresowa ocena poprawności działania wyłączników różnicowoprądowych jest niezbędna dla komfortowego, a co najważniejsze, bezpiecznego użytkowania instalacji elektrycznej. Zakres badań wyłącznika RCD obejmuje:
– sprawdzenie prawidłowości doboru wyłącznika,
– sprawdzenie poprawności połączeń przewodów,
– sprawdzenie działania za pomocą przycisku T (TEST)
– pomiar rzeczywistego prądu zadziałania wyłącznika,
– pomiar czasu wyłączenia wyłącznika.
Pomiary instalacji uziemiającej/odgromowej
Sprawdzenie ciągłości połączeń wyrównawczych
Badania natężenia oświetlenia podstawowego oraz awaryjnego
Pomiary rezystancji podłóg przewodzących i antystatycznych
Inne: Przeglądy roczne, przeglądy pięcioletnie, przeglądy półroczne, pomiary elektryczne,
przeglądy kominiarskie. Busko-Zdrój, Końskie, Skarżysko Kamienna, Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski,
Kazimierza Wielka, Stopnica, Chmielnik, Pierzchnica, Staszów, Sandomierz,Jędrzejów, Pińczów, Opatów,
Sędziszów, Małogoszcz,Włoszczowa, Morawica, Daleszyce, Bodzentyn, Stąporków,
Kunów, Ćmielów, Ożarów, Koprzywnica, Połaniec, Osiek, Wąchock, Działoszyce, Chęciny, Zawichost,
Skalbmierz, Łagów , PPM Vision,
Przegląd instalacji gazowych ,
Pomiary instalacji elektrycznych i odgromowych
[wp_sitemap_page display_title=”false”]